Tyrkys

Tyrkys

Tyrkys je známy už od staroveku. Od nepamäti bol používaný ako šperk a liečivý kameň. Jeho meno je pravdepodobne odvodené z francúzskeho pierre turquoise, čo znamená turecký kameň. Tyrkys sa ale neťaží v Turecku. Turci s týmto kameňom obchodovali, boli jeho hlavnými dovozcami do Európy.

Fakty, ktoré využijete pri jeho kúpe

Pri nákupe sú dôležité tieto tri faktory: brus, farba a čistota.

Brus: Až na niekoľko výnimiek neboli drahokamy ani v najstarších dobách ľudstva používané v surovom stave. Medzi prvé úpravy patrí odstránenie inklúzie z povrchu a leštenie, aby sa dosiahlo dokonalého vzhľadu kryštálu. Neskôr sa začalo používať brúsenie, aby sa zdôraznil lom svetla a lesk minerálov. U nepriehľadných minerálov a hornín, ako je tyrkys, sa najviac používa brúsenie na plocho a leštenie. Tyrkys možno veľmi ľahko vyleštiť.

Farba: Tieto polodrahokamy sú zriedkavo čistej modro-zelenej farby. Často majú malé hnedé, čierne alebo sivé škvrny, ktoré vyzerajú ako pavučiny, tzv. Matrix. Táto pavučina môže pochádzať z iných kameňov. Ako napr. Pyritu. Blankytne modrá je historicky hodnotená ako najlepšia, zatiaľ čo zelenkavá farba tyrkysu je považovaná za menej hodnotnú.

Čistota: Tyrkys nie sú čisté, často obsahujú inklúzie pyritu, kaolinitu alebo wavellitu.

Liečivé účinky

Tyrkys je známy ako jeden z kameňov šamanov. Šamani, Indiáni ho považovali za liečebný kameň. Zariekávali s ním dážď alebo ho používali ako pomoc pri prekonávaní nebezpečnej vody (napr. Vodopády, povodne ...), alebo v prípade, že chceli chrániť vonku pred búrkou alebo bleskom. Bol vždy vnímaný ako strážca cnosti, niekto veril, že je schopný pohltiť negatívnu energiu. Ľuďom, ktorí ho nosia, prináša úspech a šťastie. Tyrkys má pozitívny vplyv na komunikáciu, argumentáciu, pomáha nám nájsť lepšie riešenie a chráni pred kritikou. Podporuje rozhodnosť v práci. Je to dobrý ochranca
proti zlu. Je považovaný za kameň šťastia. Má priaznivý vplyv na reumatizmus, zápal obličiek, zápal priedušiek, bolesť hrdla.

Spôsob využitia a jeho úprava

Tento drahý kameň je impregnovaný do nasýtenia rôznymi olejmi, živicami alebo inými činidlami. Niekedy je spracovávaný teplom. Je potrebné s ním zaobchádzať opatrne a chrániť ho. Všetky tieto skvosty vyžadujú presnú starostlivosť, aby sa mohli prejaviť liečivé účinky.

Spojitosť s legendami v minulosti

Tyrkys už používali Egypťania, hovorili mu Kállay. Turci verili, že chráni kone proti prehriatiu a pádu, a preto ho priväzovali na postroje. Indiáni verili, že ak ho priviažu na luk, stanú sa vynikajúcimi strelci. Starovekí Arabi ho nazývali "Fayruz", čo znamená "kameň šťastia". Legenda hovorí, že ak človek je pochovaný na konci dúhy, nájde poklad - tyrkys.

Jeho cena a obľúbenosť

Jeho cena je závislá predovšetkým na intenzite farby. Blankytne modrá farba je najviac cenená. Zelené tyrkysmi sú vysoko cenené, a to najmä v krajinách východnej Ázie. Najcennejšie tyrkysmi pochádzajú z vyprahnutých regiónov. V prípade, že klenot obsahuje matrix, môže to zvýšiť jeho cenu. Pavučina sa ale musí ku kameňu hodiť.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu modrá, modrozelená, zelená
Minerálne trieda hydratovaný fosfát s cudzími anióny
Náleziská Irán, Čína, Čile, USA, Austrália, Nemecko, Afganistan
Jeho tvrdosť podľa mohsonovej stupnici dosahuje tvrdosti 5 - 6.
Farba vrypu biela, zelenkavá
Fluorescencie zelená
Index lomu Α = 1,610; β = 1,615; γ = 1,650
Kryštalografická súprava trojklonná
Chemické zloženie Cu(Al,Fe)6(PO4)4(OH)8 · 4 H2O

 

Histórie a nález

Tyrkys je jedným z prvých drahokamov, ktorý sa ťažil. Existujú dôkazy z doby pred 5000 rokmi. Na Sinajskom polostrove je šesť lokalít na juhozápade ostrova. Dve z nich, Serabit el-Khadim a Wadi Maghreh sú pravdepodobne najstaršie bane na svete. V súčasnej dobe sa tu už neťaží. Ďalšie významné a veľmi staré lokality sú v Iráne a Číne. Menšie lokality sú v Tibete, Afganistane, Čile, USA, Austrálii a Nemecku (Sasku).

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Tyrkys